Erasmus2015

Erasmus+ 2015-1-RO01-KA102-014511

35 elevi din anul I si II de la Școala Postliceală ”EDUNET” Craiova si Școala Postliceală Sanitara ”EDUNET” Bailesti vor participa la un plasament european de 5 saptamani, în perioada 13 iunie-16 iulie 2016 la OSPEDALE A. CARDARELLI, Campobasso, Italia.

Spitalul Antonio Cardarelli, situat în Campobasso, este cel mai mare spital din regiunea Molise. Structura, activeaza din 1984 în locația sa actuală si ofera servicii medicale in regim stationar, de urgență și si ambulatoriu.

Spitalul are următoarele unități: anestezie, patologie, endocrinologie, pediatrica- fibroza chistica, cardiologie și UTIC, chirurgie generala, chirurgie vasculara, dermatologie, diabetologie, nefrologie si dializa, dietologia- nutritie clinica, endoscopie digestivă, genetică medicală, geriatrie, boli infecțioase, medicină fizică și recuperare, medicina interna, medicina de laborator, medicina nucleara, transfuzie, neonatologie , neurochirurgie, neurofiziologie, stomatologie, oftalmologie, oncologie medicala, ortopedie, obstetrica si ginecologie, ORL, patologie vertebrală, pediatrie, camera de urgenta, radiologie, terapie intensiva, diagnostic psihiatric și îngrijire (CSPD), terapia durerii, terapia de injectare, urologie.

Mai multe informatii pe site-ul proiectului https://erasmus2015edunet.wordpress.com/