In anul acesta Școala Postliceală ”EDUNET” Craiova a depus aplicatie in programul ERASMUS+ mobilitati pentru desfasurarea stagiului clinic pentru 60 de elevi in unitati sanitare din Italia si Cipru.

In anul scolar 2016-2017 s-a desfasurat proiectul european Erasmus+ 2016-1-RO01-KA102-023760 “Mobilitatile transnationale – factor cheie în formarea de calitate a asistentilor medicali”prin care 60 de elevi vor participa la un stagiu de pregatire practica in Italia, in perioada mai- iulie 2017.

Mai multe informatii pe site-ul proiectului https://erasmus2016edunet.wordpress.com/  , Pagina de Facebook a proiectului https://www.facebook.com/postlicealaedunet/ si grupul proiectului  https://www.facebook.com/groups/1502513089769480/

 

Inca de la infiintarea Scolii Postliceale EDUNET in anul 2012, Asociatia EDUNET a depus si a castigat proiecte Leonardo da Vinci / Erasmus+ in fiecare an, un numar de 145 de elevi de la calificarea Asistent Medical Generalist avand posibilitatea de a participa la aceste proiecte.

 

scoala postliceala sanitara Erasmus+
Proiectul european Erasmus+ 2015-1-RO01-KA102-014511
„Formare de calitate la standarde europene pentru asistentii medicali”
Citeste mai mult …
scoala postliceala sanitara Erasmus+
Proiectul european ERASMUS+ 2014-1-RO01-KA102-000032
„Competente europene pentru asistentii medicali”
Citeste mai mult …
asistent sanitar sanitara Leonardo
Proiectul european Leonardo da vinci mobilitati LLP-LdV/IVT/2013/RO/080
“Formare de calitate a asistentilor medicali prin stagii de pregatire practica in Europa
Citeste mai mult …

 

Desfasurarea stagiiilor clinice in unitati sanitare din Uniunea Europeana răspunde nevoilor de formare identificate, atât la nivelul şcolii, cat si la nivel local si regional, de a pregati forţă de muncă de calitate, cu competenţe profesionale cerute de piaţa europeana a muncii in domeniul sanatatii.

Proiectele europene au ca scop dezvoltarea competentelor profesionale a viitorilor asistenti medicali, in accord cu cerintele sistemului de sanatate si cu standardele europene, familiarizarea lor cu sistemul de sanatate European , cresterea capacitatii de adaptare la conditiile de munca şi viaţa într-un alt context cultural.